skip to Main Content

Sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ 2019

Muž Se Drží Za Hlavu

Být svým vlastním pánem, shánět si zakázky a starat se o sebe, případně dát práci někomu dalšímu. Vytvoření pracovního místa, za kterým je často spoustu odříkání a perných dnů, ale také svého druhu svoboda a nezávislost na státu. Podle statistických údajů je živnostníků zhruba milion, nicméně podstatná část z nich jsou kmenoví zaměstnanci firem, kteří při své práci ještě drobně podnikají a nejde pro ně o hlavní zdroj příjmu. Živnostníkem může být nejen majitel malého obchodu, ale také člověk poskytující řemeslnické služby. Existuje několik desítek možností vázané živnosti a také takzvaná životnost volná, zkrátka a dobře, podnikat se dá různě.

Alespoň minimální zálohy, to je naprostá nutnost

Podmínkou pro to, abyste se mohli stát dlouhodobě živnostníky, je samozřejmě vlastnictví živnostenského oprávnění. Za něj dáte na místně příslušném živnostenském úřadu tisíc korun, zaregistrujete se dále na FÚ, ČSSZ a zdravotní pojišťovně. To je však jen začátek celého maratonu, protože odteď je shánění zakázek, papírování a fakturace, stejně jako další náležitosti, jen a jen ve vaší režii.

Stát zajímá v podstatě jen to, abyste pravidelně hradili pojištění, daňové přiznání bylo potvrzeno v termínu a nepodnikali neoprávněně. Zvláště v posledních letech je podpora mladých živnostníků hojně diskutována, podle mnohých se vláda nesnaží pomáhat – a naopak spíš práci podnikatelům ztěžuje. Jak je to se sociálním a zdravotním pojištění pro OSVČ 2019?

Většina živnostníků platí minimální zálohy. Ty se budou samozřejmě měnit…

  • Sociální pojištění mělo minimální zálohu za rok 2018 hned 2189 Kč. Znamená to výrazný nárůst za posledních několik let, nicméně za rok 2019 si OSVČ opět připlatí, zálohy vzrostou na 2388 Kč měsíčně. Platit zvýšenou zálohu je nutné nikoliv od 1. ledna 2019, nýbrž od měsíce, v němž byl podání Přehled o příjmech a výdajích za rok 2018 (zpravidla březen).
  • Zdravotní pojištění se také zvyšuje, minimální záloha za rok 2018 činila 2024 Kč, od ledna dalšího roku 2019 naroste na celých 2208 Kč. Lednové pojistné je splatné do 8. února 2019.

Přichází ale ještě jedna zásadní změna, konkrétně se jedná o platební termíny. Zatímco dříve bylo u sociálního pojištění nutné hradit pojistku za předcházející měsíc, a to do 20. dne měsíce dalšího, nyní je situace zcela odlišná. Lednová záloha může být adresována na účet ČSSZ kdykoliv mezi prvním a jednatřicátým lednem. Až do konce dalšího měsíce (v tomto případě února), je možná zálohu ještě doplatit bez vyměření penále. Pozor, den platby je datum, kdy byly peníze připsány na daný účet! To je ale při dnešní rychlosti mezibankovních transakcí spíše vedlejší.

Rostou samozřejmě i minimální zálohy při vedlejší činnosti

Pokud vykonává OSVČ vedlejší činnost a jeho HPP je klasický zaměstnanecký poměr, musí samozřejmě platit zálohy také. Vzrostou meziročně o 79 korun, záloha na sociálním pojištění za rok 2019 bude 955 Kč. Platí pak naprosto stejné podmínky jako pro hlavní činnost OSVČ, pokud jde o splatnost měsíčního pojistného.

Do budoucna se dá očekávat ještě další zvýšení, minimální zálohy jsou totiž svázány i s růstem ekonomiky, a tím pádem i reálných mezd. Vláda také není nakloněna kosmetickým úpravám, jako například mezi léty 2009 a 2010, kdy narostla minimální záloha na zdravotní pojistné z 1590 na 1601 Kč. Přibližuje se tak doba, kdy živnostník s malým ziskem zaplatí za sociální a zdravotní pojištění měsíčně více než pět tisíc korun. Je více než pravděpodobné, že se tak stane ještě za vládnutí současné koalice ANO a ČSSD, zvláště pokud bude zvyšování záloh pokračovat tímtéž tempem.

Nejnovější příspěvky

Podělte se o vaše zkušenosti

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat