Brigády jsou velmi oblíbeným způsobem přivýdělku. Ať už pro studenty, či pro zaměstnance, kteří hledají způsob, jak si vydělat peníze na víc. Právo v České republice ovšem pojem brigáda nezná, všichni „brigádníci“ ve skutečnosti se zaměstnavatelem podepsali buď dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.
V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou mezi oběma typy smluv rozdíly. Příště tak budete vědět, který druh smlouvy je pro váš výhodnější, případně, co z jednotlivých smluv vyplývá pro obě strany.
Co mají oba druhy smluv společného?
Oba dva druhy mají i několik prvků, které jsou identické. Například, můžete uzavřít libovolný počet DPP i DPČ s libovolným počtem zaměstnavatelů, neexistuje zde žádné omezení. Dále je nutné, aby oba dva druhy smluv byly uzavřeny písemně. Velmi podobné jsou také náležitosti, které musí obsahovat samotná smlouva.
U DPP i DPČ by v ní mělo být uvedeno:
- Doba, na kterou je dohoda uzavřena
- Druh práce, kterou budete vykonávat
- Sjednaná odměna za práci
Pokud se na moment zastavíme u odměny, i ta je zákonem ošetřena. V obou případech je její minimální výše 79,8 korun za hodinu.
Oba dva druhy dohody můžete ukončit buď domluvou se zaměstnavatelem, případně jednostranně, v takovém případě se ovšem uplatňuje 15 dní výpovědní lhůty.
Dohoda o provedení práce – DPP
Důležité je, že u tohoto druhu dohody je omezena doba, kterou můžete u zaměstnavatele odpracovat. V případě DPP je to tedy pouze 300 hodin ročně.
Hlavní rozdíly mezi oběma druhy dohod leží ve způsobu, jakým se odvádějí platby na sociální a zdravotní pojištění, a také jak dochází k danění výdělku.
- V případě DPP je důležité, zda váš příjem překročí 10.000 korun měsíčně. Pokud ne, odvody sociálního ani zdravotního pojištění se vás netýkají. Pokud ano, zaměstnavatel vám je automaticky strhne z výplaty.
- Podobně je to s daněmi. Daň je vám vyměřena vždy, ale v případě výdělku vyššího než 10.000 se do jejího základu počítá také odvedené zdravotní a sociální pojištění, takže vyměřená daň je mnohem vyšší.
- Otázkou ovšem je, zda skutečně dojde k zaplacení daně. Pokud již předem podepíšete prohlášení poplatníka k dani z příjmu, jinak také „růžový papír“, sníží se vaše daň z příjmu za každý měsíc o 2070 korun. Pokud se na vás vztahují další slevy na dani, potom bude výsledná daň ještě nižší, ne-li nulová.
Dohoda o pracovní činnosti – DPČ
Jak je to tedy v případě druhého typu smlouvy? I zde je omezena doba, kterou můžete pro zaměstnavatele pracovat. Zde se ovšem jedná o 20 hodin týdně. Důležité je vědět, že se jedná o průměr za rok, takže pokud nebudete pracovat pro zaměstnavatele celý rok, týdně můžete pracovat déle.
I u DPČ se zaměříme primárně na to, jakým způsobem dochází ke zdanění a platbám zdravotního a sociálního pojištění.
- V případě DPČ je hranice pro platbu sociálního a zdravotního pojištění stanovená již na částce 3000 korun. Pokud ji překročíte, opět vám zaměstnavatel strhne pojištění z výplaty.
- V případě daně je pak limit nižší než u DPP, tentokrát na 2500 korun. Cokoliv nad tuto částku je pak zdaněno, do základu pro daň je pak opět započítáno i odvedené zdravotní a sociální pojištění.
- Pokud podepíšete prohlášení poplatníka k dani z příjmů, vaše měsíční daň se opět sníží o 2070 korun, případně pokud využijete další slevy, daň bude opět nižší až nulová.
Náš TIP: Rozdíl mezi DPP a DPČ
Na co si dát pozor?
V případě, že pracujete pouze na dohodu, a nejste studentem, stáváte se osobou bez zdanitelného příjmu, a musíte si zdravotní pojištění hradit ve stanovené výši za jakékoliv situace.
„Růžový papír“, tedy prohlášení poplatníka k dani z příjmu, můžete mít podepsán pouze u jednoho zaměstnavatele.
0 komentářů k zobrazení