Každý, kdo má v ČR trvalý pobyt, musí být nahlášen u některé z tuzemských zdravotních pojišťoven. Možné kategorie jsou čtyři – zaměstnanec, OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), ale také státní pojištěnec (což jsou studenti, penzisté nebo lidé registrovaní na UP) a OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů). Zatímco zaměstnanci a státní pojištěnci se nemusí celou problematikou tolik zabývat, neboť je zastupuje stát, respektive zaměstnavatel, OSVČ a OBZP musí odvádět pojištění z vlastní kapsy, a to každý měsíc. Pokud ne, budou mít dluhy, které se navýší o případné penále. Pohledávky se vymáhají, a to někdy dosti nepříjemným způsobem. Je proto lepší pojistné zaplatit dříve než později…
Když dlužíte pojišťovně, bude vše zveřejněno na internetu
Většina zdravotních pojišťoven dává k dispozici na svých webových stránkách seznam dlužníků, a to včetně výše dluhů – jednotlivce i firmy. Podnikatelům to může hodně znepříjemnit život. Exekuční vymáhání nedoplatku na pojistném se může pojištěnci hodně prodražit, snaha vyhnout se podobnému kroku je prakticky bez šance.
Penále předepisuje zákon, narůst může do astronomických výšin
Když se nebudete o svůj dluh starat, časem pořádně nabobtná – rozhodně neplatí, že se snad nějak vyřeší sám. To neplatí jen u zapomenutých pokut za jízdu načerno v MHD, ale i u neplacení zdravotního pojištění. Penále totiž činí 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, kdy dojde k prodlení platby. Třeba dluh 20 000 Kč na pojistném meziročně naroste o více než tři a půl tisíce. A jistě, kromě pojistného se vymáhá i penále, pojišťovna na něj má plný právní nárok. Jak bychom měli postupovat, když zjistíme – byť jen docela malý – nedoplatek?
- Kontaktovat pojišťovnu a domluvit se například na splátkovém kalendáři. Když totiž budete komunikovat a vše aktivně řešit, je mnohem větší šance, že bude vše celkem brzy za vámi.
- Můžete požádat o prominutí penále. Žádost musí být písemná a včas byste také měli uhradit dlužné pojistné. Pokud nedoplatíte dluh v zákonné lhůtě, k tomuto nebude přihlíženo.
- Promlčení dluhu? Na to se určitě nespoléhejte. Potrvá sice deset let, než k oficiálnímu promlčení dojde, ale na druhou stranu, pojišťovna si velmi dobře pohlídá všechny okolnosti.
Změna zdravotní pojišťovny nic neřeší, pozor na formuláře
Na trhu je hned několik zdravotních pojišťoven a změnit ji můžete až dvakrát ročně. Ale že se tím vyřeší dluhy? V žádném případě, takhle to skutečně nefunguje. Dluhy budou i nadále vymáhány starou pojišťovnou, na věci se nic nemění. V neposlední řadě, existuje tu také oznamovací povinnost, OSVČ musí včas předložit přehled týkající se příjmů a výdajů (zkušení živnostníci vědí, že je to díky datové schránce a předvyplněnému formuláři časově nenáročná záležitost). V opačném případě riskuje pokutu v řádu desítek tisíc korun…
Čtěte také: Jediný finanční zdroj, který potřebujete
0 komentářů k zobrazení