Je nejlepší doba na to, najít si zaměstnání o kterém jste vždycky snili. Práci, která vás bude naplňovat a do které se ráno budete těšit. Mnoho aktuálních inzerátů je velkou příležitostí i pro vás. Jak získat vysněnou pracovní pozici?
Zasíláte životopis a motivační dopis
Po nalezení inzerátu budete zaměstnavateli odpovídat prostřednictvím emailu a přikládat budete životopis. Žádné další dokumenty nezasílejte, pokud to není v inzerátu přímo vyžadováno. Certifikáty, vysvědčení nebo diplomy mají místo k předkládání až ve chvíli, kdy si je zaměstnavatel přímo vyžádá. Životopis by měl být zaslaný ve formátu pdf. Motivační dopis bude přímo textem emailu.
Proč motivační dopis
V motivačním dopise neuvádějte znovu to, co je zřejmé z vašeho životopisu. Nepopisujte svou praxi ani dosažené vzdělání. Motivační dopis má napovědět více o vašem zájmu o konkrétní profesi. Není třeba uvádět, kde jste se o nabízené pracovní pozici dozvěděli. Musíte však uvést název konkrétní pracovní pozice, o kterou máte zájem. Většina zaměstnavatelů inzeruje více pracovních pozic. Rozepište se o tom, proč vás pozice zaujala, proč byste chtěli práci vykonávat. Čeho byste v zaměstnání chtěli dosáhnout a proč jste vhodným kandidátem. Závěr dopisu by měl obsahovat kontaktní telefon a zájem o osobní pohovor.
Správně napsaný životopis
Do správně napsaného životopisu patří vaše kontaktní údaje, sestupně uvedené pracovní pozice s popisem úkolů a činností, nejvyšší dosažené vzdělání, jazykové znalosti, odborné znalosti a osobní charakteristika. Do životopisu neuvádějte datum narození, adresu bydliště, vaši fotografii ani koníčky. Problémem je i uvádění referencí od předchozího zaměstnavatele. U nás uvádění referencí zatím nemá takovou tradici jako v jiných státech a zaměstnavatelé jim nevěří. Z jejich pohledu vás současný zaměstnavatel nebude chválit, protože nechce přijít o dobrého pracovníka. Nebo vás naopak bude chválit, aby mohl na vaši pozici dosadit kvalitnějšího pracovníka. Bývalí zaměstnavatelé mají jistě své důvody proč váš pracovní poměr skončil a ty také nepatří do prvního kontaktu s vaším novým zaměstnavatelem. Reference uvádějte pouze pokud si je zaměstnavatel vyžádá. U osobních charakteristik uvádějte několik vlastností, které vás vystihují jako člověka. Uvádějte vlastnosti jako výčet, například pečlivost, samostatnost, flexibilita, kreativita atd. Při uvádění jazykových znalostí popište i praktické dovednosti, doplňte, jak často aktivně jazyk používáte, případně pobyty v zahraničí, certifikáty a jazykové kurzy. Neuvádějte certifikáty, které nemají vazbu na inzerovanou pracovní pozici.
Životopis ani motivační dopis by neměly obsahovat žádné grafické prvky, jako jsou například nejrůznější oddělovací čáry, ozdobné rámečky nebo nápadité pozadí.
0 komentářů k zobrazení